******* ********** **************** ************* ****** ******
******* ******* Hier Werbebanner Google Adsense ******* *******
******* ********** **************** ************* ****** ******
Lift-Database » Lifts in the world
6-CLD/B Sochers-Ciampinoi

Mountain station

Valley station

Valley Station
| General information | |
|---|---|
| Place | Sëlva |
| resort | Dolomiti Superski |
| Region | Trentino-South Tyrol |
| Country | |
| Name of lift | Sochers-Ciampinoi |
| Type | 6-CLD/B |
| Lift manufacturer | Leitner |
| Year of construction | 2002 |
| Commissioning date | ?? |
| Infos for handicapped persons |
|---|
| Sorry, no information available. |
| Characteristics |
|---|
| nothing |
| geometric data | |
|---|---|
| Height of valley station | 1959,6 m |
| Height of mountain station | 2255,4 m |
| Vertical rise | 295,8 m |
| Route distance | 990,75 m |
| Horizontal length | ?? m |
| Average incline | 29 % |
| Largest incline | 89 % |
| Number of pillars | 13 Stk |
| Greatest spanwidth | ?? m |
| Max ground clearance | ?? m |
| Trackwidth drive | ?? m |
| Trackwidth line | 6,1 m |
| Trackwidth return | ?? m |
| Angle of wrap (drive wheel) | ?? ° |
| Drive altitude of site | ?? m |
| Maximum capacity | 2800 Pers/h |
| Travel time | 3,3 min |
| Driving speed line | 5,0 m/s |
| Driving speed station | ?? m/s |
| electrical data | |
|---|---|
| Electrical control | ?? |
| Remote control and telemonitoring system | ?? |
| Power control system | ?? |
| Number of drive | 1 Stk |
| Drive power (Start) | 483 kW |
| Drive power (Operation) | 392 kW |
| Brake power | ?? kW |
| Continuous brake power | ?? kW |
| Driving station | Valley station |
| Drive type | electrical |
| Traction of drive | direct drive |
| Emergency drive | ?? |
| Traction of emergency drive | ?? |
| cabins data | |
|---|---|
| Grip type | ?? |
| Cab manufacturer | Leitner |
| Cab model | ?? |
| Bubble colour | ?? |
| Seating | leather |
| Seat heater | no |
| Persons per cab | 6 |
| Number of cabs | 57 Stk |
| Cab distance | ?? m |
| Cab interval | 7,7 s |
| Garage type | ground floor |
| Garage place | valley station |
| Garage direction | ?? |
| Loading direction | ?? |
| rope data | |
|---|---|
| Rope manufacturer | ?? |
| Length of haul rope | ?? m |
| Total weight of haul rope | ?? t |
| Haul rope diameter | 46 mm |
| Nominal strength of haul rope | ?? N/mm² |
| Breaking strength of rope | ?? kN |
| Tensionstation haulrope | Valley station |
| Tension type | hydraulical (controlled) |
| Tension way | ?? m |
| miscellaneous data | |
|---|---|
| Transport uphill | 100 % |
| Transport downhill | ?? % |
| Drive direction | right |
| Construction costs | ?? |
| Currency (Construction costs) | ?? |
| Construction period | ?? months |
| Seasontime | ?? |
| Situation of entrance | parallel |
| Situation of exit | 90° |
| Loading carpet | yes |
| Evacuation ropeway | ?? |
| Integrated rescue system | ?? |
| Rope position control | ?? |
| ?? | |
| Asset number (Trail map) | ?? |
Updates
Datas:
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Dec 27, 2019
PHOTOS: ??
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Lift-Statistics
2379 visit(s) since Dec 8, 2002
Last visit Apr 3, 2026
LIFT-WORLD IDs
Lift-ID: 2044
Place-ID: 1663
https://www.seilbahntechnik.net/en/lifts/place/wolkenstein_selva_gardena/sochers-ciampinoi--2044/datas
Datas:
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Dec 27, 2019
PHOTOS: ??
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Lift-Statistics
2379 visit(s) since Dec 8, 2002
Last visit Apr 3, 2026
LIFT-WORLD IDs
Lift-ID: 2044
Place-ID: 1663
https://www.seilbahntechnik.net/en/lifts/place/wolkenstein_selva_gardena/sochers-ciampinoi--2044/datas

Deutsch
English
Français
Italiano
Česky
Nederlands

