******* ********** **************** ************* ****** ******
******* ******* Hier Werbebanner Google Adsense ******* *******
******* ********** **************** ************* ****** ******
Lift-Database » Lifts in the world
1-SL Übungslift-Nasserein-Kinderpark

| General information | |
|---|---|
| Place | St. Anton am Arlberg |
| resort | Ski Arlberg |
| Region | Tyrol |
| Country | |
| Name of lift | Übungslift-Nasserein-Kinderpark |
| Type | 1-SL |
| Lift manufacturer | Doppelmayr |
| Year of construction | 2007 |
| Commissioning date | 2008 |
| Infos for handicapped persons |
|---|
| Sorry, no information available. |
| Characteristics |
|---|
| official name: Übungslift-Nasserein-Kinderpark unofficial name: Hoppellift |
| geometric data | |
|---|---|
| Height of valley station | 1315 m |
| Height of middle station(s) | 1323 m |
| Height of mountain station | ???? m |
| Vertical rise | ???? m |
| Route distance | 64 m |
| Horizontal length | ???? m |
| Average incline | ???? % |
| Largest incline | ???? % |
| Number of pillars | 1 Stk |
| Trackwidth drive | ?? m |
| Trackwidth line | ???? m |
| Trackwidth return | ?? m |
| Angle of wrap (drive wheel) | ?? ° |
| Drive altitude of site | ?? m |
| Maximum capacity | 600 Pers/h |
| Travel time | 1 min |
| Driving speed line | ???? m/s |
| electrical data | |
|---|---|
| Electrical control | ?? |
| Remote control and telemonitoring system | ?? |
| Power control system | ?? |
| Number of drive | ?? Stk |
| Drive power (Start) | ???? kW |
| Drive power (Operation) | ???? kW |
| Brake power | ???? kW |
| Continuous brake power | ?? kW |
| Driving station | Valley station |
| Drive type | ?? |
| Traction of drive | ?? |
| cabins data | |
|---|---|
| Grip type | ?? |
| Cab manufacturer | Doppelmayr |
| Cab model | ?? |
| Persons per cab | 1 |
| Number of cabs | ???? Stk |
| rope data | |
|---|---|
| Rope manufacturer | ?? |
| Length of haul rope | ???? m |
| Total weight of haul rope | ???? t |
| Haul rope diameter | ???? mm |
| Nominal strength of haul rope | ?? N/mm² |
| Breaking strength of rope | ?? kN |
| Tensionstation haulrope | Mountain station |
| Tension type | ?? |
| Tension way | ?? m |
| miscellaneous data | |
|---|---|
| Transport uphill | 100 % |
| Transport downhill | ?? % |
| Drive direction | right |
| Construction costs | ?? |
| Currency (Construction costs) | ?? |
| Construction period | 1 months |
| Seasontime | ❄ winter |
| ?? | |
| Asset number (Trail map) | ?? |
Updates
Datas:
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Feb 1, 2020
PHOTOS: ??
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Lift-Statistics
1335 visit(s) since Apr 8, 2013
Last visit Apr 2, 2026
LIFT-WORLD IDs
Lift-ID: 16499
Place-ID: 288
https://www.seilbahntechnik.net/en/lifts/place/st_anton_am_arlberg/übungslift-nasserein-kinderpark --16499/datas
Datas:
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Feb 1, 2020
PHOTOS: ??
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Lift-Statistics
1335 visit(s) since Apr 8, 2013
Last visit Apr 2, 2026
LIFT-WORLD IDs
Lift-ID: 16499
Place-ID: 288
https://www.seilbahntechnik.net/en/lifts/place/st_anton_am_arlberg/übungslift-nasserein-kinderpark --16499/datas

Deutsch
English
Français
Italiano
Česky
Nederlands

