******* ********** **************** ************* ****** ******
******* ******* Hier Werbebanner Google Adsense ******* *******
******* ********** **************** ************* ****** ******
Lift-Database » Lifts in the world
8-MGD Reiteralm Silver Jet

Line

Cabin

Line
| General information | |
|---|---|
| Place | Pichl/Enns |
| resort | ?? |
| Region | Styria |
| Country | |
| Name of lift | Reiteralm Silver Jet |
| Type | 8-MGD |
| Lift manufacturer | Doppelmayr |
| Year of construction | 2005 |
| Commissioning date | ?? |
| Infos for handicapped persons |
|---|
| Sorry, no information available. |
| Characteristics |
|---|
| nothing |
| geometric data | |
|---|---|
| Height of valley station | 787 m |
| Height of mountain station | 1392,50 m |
| Vertical rise | 605,50 m |
| Route distance | 1891,53 m |
| Horizontal length | 1792,00 m |
| Average incline | 33,79 % |
| Largest incline | 72,18 % |
| Number of pillars | 14 Stk |
| Greatest spanwidth | ?? m |
| Max ground clearance | ?? m |
| Trackwidth drive | ?? m |
| Trackwidth line | 5,20 m |
| Trackwidth return | ?? m |
| Angle of wrap (drive wheel) | ?? ° |
| Drive altitude of site | ?? m |
| Maximum capacity | 2770 Pers/h |
| Travel time | 5,45 min |
| Driving speed line | 6,0 m/s |
| Driving speed station | ?? m/s |
| electrical data | |
|---|---|
| Electrical control | Elin |
| Remote control and telemonitoring system | ?? |
| Power control system | ?? |
| Number of drive | ?? Stk |
| Drive power (Start) | 924 kW |
| Drive power (Operation) | 758 kW |
| Brake power | ?? kW |
| Continuous brake power | ?? kW |
| Driving station | Mountain station |
| Drive type | ?? |
| Traction of drive | ?? |
| Emergency drive | ?? |
| Traction of emergency drive | ?? |
| cabins data | |
|---|---|
| Grip type | DT 108 |
| Cab manufacturer | CWA |
| Cab model | OMEGA III-8 LWI |
| Seating | leather |
| Seat heater | no |
| Heater | ?? |
| Aircon | ?? |
| Persons per cab | 8 |
| Number of cabs | 73 Stk |
| Cab distance | 62,38 m |
| Cab interval | 10,40 s |
| Garage type | ground floor |
| Garage place | mountain station |
| Garage direction | ?? |
| Loading direction | ?? |
| rope data | |
|---|---|
| Rope manufacturer | Teufelberger |
| Length of haul rope | ?? m |
| Total weight of haul rope | ?? t |
| Haul rope diameter | ?? mm |
| Nominal strength of haul rope | ?? N/mm² |
| Breaking strength of rope | ?? kN |
| Tensionstation haulrope | Valley station |
| Tension type | hydraulical (controlled) |
| Tension way | ?? m |
| miscellaneous data | |
|---|---|
| Transport uphill | 100 % |
| Transport downhill | ?? % |
| Drive direction | right |
| Construction costs | ?? |
| Currency (Construction costs) | ?? |
| Construction period | 7 months |
| Seasontime | ❄ winter |
| Evacuation ropeway | ?? |
| Integrated rescue system | ?? |
| Rope position control | ?? |
| ?? | |
| Asset number (Trail map) | ?? |
Updates
Datas:
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
24 nov 2019
PHOTOS: ??
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Lift-Statistics
5035 visit(s) since 30 jun 2005
Last visit 26 mrt 2026
LIFT-WORLD IDs
Lift-ID: 7133
Place-ID: 241
https://www.seilbahntechnik.net/en/lifts/place/pichl/reiteralm silver jet--7133/datas
Datas:
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
24 nov 2019
PHOTOS: ??
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Lift-Statistics
5035 visit(s) since 30 jun 2005
Last visit 26 mrt 2026
LIFT-WORLD IDs
Lift-ID: 7133
Place-ID: 241
https://www.seilbahntechnik.net/en/lifts/place/pichl/reiteralm silver jet--7133/datas

Deutsch
English
Français
Italiano
Česky
Nederlands

