******* ********** **************** ************* ****** ******
******* ******* Hier Werbebanner Google Adsense ******* *******
******* ********** **************** ************* ****** ******
Lift-Database » Lifts in the world
2-SL Nessleralmlift

valley station

track
| General information | |
|---|---|
| Place | Pettneu am Arlberg |
| resort | Lavenar |
| Region | Tyrol |
| Country | |
| Name of lift | Nessleralmlift |
| Type | 2-SL |
| Lift manufacturer | Doppelmayr |
| Year of construction | ????/13 |
| Commissioning date | ?? |
| Date of closing down | 2014 |
| Date of pull down | 2017 |
| Infos for handicapped persons |
|---|
| Sorry, no information available. |
| Characteristics |
|---|
| The plant was shut down in 2010 because the lift operators went bankrupt, taken in December 2013 back in operation, but the new operating company went after one season also in bankruptcy. |
| geometric data | |
|---|---|
| Height of valley station | 1390 m |
| Height of mountain station | 1640 m |
| Vertical rise | 250 m |
| Route distance | 900 m |
| Horizontal length | ?? m |
| Average incline | ?? % |
| Largest incline | ?? % |
| Number of pillars | 9 Stk |
| Trackwidth drive | ?? m |
| Trackwidth line | ?? m |
| Trackwidth return | ?? m |
| Angle of wrap (drive wheel) | ?? ° |
| Drive altitude of site | ?? m |
| Maximum capacity | 600 Pers/h |
| Travel time | ?? min |
| Driving speed line | ?? m/s |
| electrical data | |
|---|---|
| Electrical control | ?? |
| Remote control and telemonitoring system | ?? |
| Power control system | ?? |
| Number of drive | ?? Stk |
| Drive power (Start) | ?? kW |
| Drive power (Operation) | ?? kW |
| Brake power | ?? kW |
| Continuous brake power | ?? kW |
| Driving station | Valley station |
| Drive type | electrical |
| Traction of drive | ?? |
| cabins data | |
|---|---|
| Grip type | ?? |
| Cab manufacturer | Doppelmayr |
| Cab model | ?? |
| Persons per cab | 2 |
| Number of cabs | ?? Stk |
| rope data | |
|---|---|
| Rope manufacturer | ?? |
| Length of haul rope | ?? m |
| Total weight of haul rope | ?? t |
| Haul rope diameter | ?? mm |
| Nominal strength of haul rope | ?? N/mm² |
| Breaking strength of rope | ?? kN |
| Tensionstation haulrope | Mountain station |
| Tension type | rope tension weight |
| Tension way | ?? m |
| miscellaneous data | |
|---|---|
| Transport uphill | 100 % |
| Transport downhill | ?? % |
| Drive direction | left |
| Construction costs | ?? |
| Currency (Construction costs) | ?? |
| Construction period | ?? months |
| Seasontime | ❄ winter |
| ?? | |
| Asset number (Trail map) | ?? |
Updates
Datas:
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Sep 12, 2017
PHOTOS: ??
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Lift-Statistics
2620 visit(s) since Jun 15, 2007
Last visit Apr 3, 2026
LIFT-WORLD IDs
Lift-ID: 11455
Place-ID: 189
https://www.seilbahntechnik.net/en/lifts/place/pettneu_am_arlberg/nessleralmlift--11455/datas
Datas:
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Sep 12, 2017
PHOTOS: ??
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Lift-Statistics
2620 visit(s) since Jun 15, 2007
Last visit Apr 3, 2026
LIFT-WORLD IDs
Lift-ID: 11455
Place-ID: 189
https://www.seilbahntechnik.net/en/lifts/place/pettneu_am_arlberg/nessleralmlift--11455/datas

Deutsch
English
Français
Italiano
Česky
Nederlands

