******* ********** **************** ************* ****** ******
******* ******* Hier Werbebanner Google Adsense ******* *******
******* ********** **************** ************* ****** ******
Lift-Database » Lifts in the world
2-SL Doppelmayr



| General information | |
|---|---|
| Place | Bílá |
| resort | ?? |
| Region | Moravskoslezský kraj |
| Country | |
| Name of lift | Doppelmayr |
| Type | 2-SL |
| Lift manufacturer | Doppelmayr |
| Year of construction | 2003 |
| Commissioning date | ?? |
| Infos for handicapped persons |
|---|
| Sorry, no information available. |
| Characteristics |
|---|
| nothing |
| geometric data | |
|---|---|
| Height of valley station | ?? m |
| Height of mountain station | ?? m |
| Vertical rise | 153 m |
| Route distance | 701 m |
| Horizontal length | ?? m |
| Average incline | ?? % |
| Largest incline | ?? % |
| Number of pillars | 8 Stk |
| Trackwidth drive | ?? m |
| Trackwidth line | ?? m |
| Trackwidth return | ?? m |
| Angle of wrap (drive wheel) | ?? ° |
| Drive altitude of site | ?? m |
| Maximum capacity | 1010 Pers/h |
| Travel time | 3,42 min |
| Driving speed line | 3,2 m/s |
| electrical data | |
|---|---|
| Electrical control | ?? |
| Remote control and telemonitoring system | ?? |
| Power control system | ?? |
| Number of drive | ?? Stk |
| Drive power (Start) | ?? kW |
| Drive power (Operation) | 62 kW |
| Brake power | ?? kW |
| Continuous brake power | ?? kW |
| Driving station | Valley station |
| Drive type | ?? |
| Traction of drive | ?? |
| cabins data | |
|---|---|
| Grip type | ?? |
| Cab manufacturer | Doppelmayr |
| Cab model | ?? |
| Persons per cab | 2 |
| Number of cabs | 62 Stk |
| rope data | |
|---|---|
| Rope manufacturer | ?? |
| Length of haul rope | ?? m |
| Total weight of haul rope | ?? t |
| Haul rope diameter | 18 mm |
| Nominal strength of haul rope | ?? N/mm² |
| Breaking strength of rope | ?? kN |
| Tensionstation haulrope | Valley station |
| Tension type | hydraulical (controlled) |
| Tension way | ?? m |
| miscellaneous data | |
|---|---|
| Transport uphill | 100 % |
| Transport downhill | ?? % |
| Drive direction | left |
| Construction costs | ?? |
| Currency (Construction costs) | ?? |
| Construction period | ?? months |
| Seasontime | ?? |
| ?? | |
| Asset number (Trail map) | ?? |
Updates
Datas:
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
24 nov 2013
PHOTOS: ??
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Lift-Statistics
2769 visit(s) since 17 mrt 2007
Last visit 2 apr 2026
LIFT-WORLD IDs
Lift-ID: 11166
Place-ID: 228
https://www.seilbahntechnik.net/en/lifts/place/bila/doppelmayr--11166/datas
Datas:
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
24 nov 2013
PHOTOS: ??
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Lift-Statistics
2769 visit(s) since 17 mrt 2007
Last visit 2 apr 2026
LIFT-WORLD IDs
Lift-ID: 11166
Place-ID: 228
https://www.seilbahntechnik.net/en/lifts/place/bila/doppelmayr--11166/datas

Deutsch
English
Français
Italiano
Česky
Nederlands

